پلکسی و مشخصات آن،Plaxiglass

پلکسی و مشخصات آن،Plaxiglass

پلکسی و مشخصات آن:در سال 1843 اولین اکریلیک اسید ساخته شد. در سال 1865 متااکریلیک اسید از اکریلیک اسید استخراج شد. متااکریلیک متیل استراز واکنش بین متااکریلیک اسید و متانول ساخته شد. در سال 1930 متااکریلیک پلی متیل پلیمرهایی توسط رونالد هیل و جان کرافورد در انگلستان کشف شد.پلکسی گلاس متریال پلاستیکی است و از پلیمرهای متااکریلیک پلی میتل ساخته می شود. استحکام و ضخامت،شفاف بودن،قابلیت چاپ،تنوع بالا از نظر ضخامت ،ایمنی بالاتر نسبت به شیشه در زمان شکستن که دارای لبه تیز و برنده مانند شیشه نمی باشد، از مهمترین ویژگی پلکسی می باشد.پلکسی از تنوع رنگ بسیار بالایی برخوردار است.قابلیت برش و حکاکی بسیار بالایی را دارد. کلروفرم بهترین ماده برای چسباندن ورقهای پلکسی می باشد. به راحتی در آن نفوذ کرده و آنها را به هم می چسباند.برای برش ورقهای پلکسی از دستگاههای لیزری ،سی ان سی،اره مویی برقی و … استفاده می شود.

پلکسی و مشخصات آن

پلکسی و مشخصات آن

در زمینه تبلیغات از پلکسی استفاده بسیار می شود.مثلا در ساخت پلاک سردرب،تندیس،لایت باکس،استند،تابلو راهنما،تابلو حروف برجسته،تابلو های ال ای دی و پلاک پلکسی استفاده می گردد.ورقهای پلکسی قابلیت بالایی در میکس شدن در کارهای تبلیغاتی با متریالهای دیگر دارند.نظیر استیل،آهن،برنج و آلومنیوم . ورقه های پلکسی از تنوع بالایی از نظر رنگ برخوردار هستند. دست هر سازنده خلاقی را برای ساختن محصولات متنوع کاملا باز میگذارد.در نتیجه  باعث طول عمر بالای آن در محیطهای باز می گردد.درصد جذب رطوبت کمی دارد. همچنین در مجاورت هوای آزاد مقاومت خوبی در مقابل کمرنگی از خود نشان می دهد.یکی از ویژگی های منحصر به فرد پلکسی گلاس در وجود مواد یو وی ضد اشعه آفتاب آن است . در محیطهای باز طول عمر بالایی را برای پلکسی تضمین می نماید.

برتری پلکسی پلکسی و مشخصات آن،Plaxiglass به شیشه:

مقاومت پلکسی

مقاومت پلکسی

درجه شفافیت پلکسی از شیشه 2درصد بالاتر و در حدود 92 می باشد.مقاومت آن حدودا پنج برابر شیشه است. انعطاف پذیری بیشتری نسبت به شیشه دارد.دارای مواد ضد اشعه فرابنفش (یو وی) بوده که مقاومت بالایی در برابر نور خورشید دارد.رطوبت کمتری جذب می کند و در شرایط محیطی دوام بیشتری از خود در برابر نور خورشید،باران و تگرگ نشان می دهد.پلکسی از تنوع رنگ بیشتری برخوردار می باشد.پلکسی نسبت به شیشه در هنگام شکستن ایمنی بالاتری به سبب نداشتن لبه های تیز داردو مانند شیشه برنده نمی باشد.میزان تبادل گرمایی مابین ورقهای پلکسی 10درصد کمتر از شیشه است.یکی از مهمترین مزیتهای پلکسی نسبت به شیشه در خاصیت میکس شدن با متریالهای مختلف نظیر استیل،آهن، آلومنیوم و … به جهت سهولت در امر برش ، کرو شدن و سبکتر بودن آن نسبت به شیشه می باشد.با دانستن این مقدمه کوتاه درباره پلکسی ،حال می توان درباره نحوه ساخت پلاک پلکسی شرح کوتاهی داد.

گامهای بعدی در شناسایی پلکسی و مشخصات آن:

مهمترین ویژگی های پلکسی که باید در هنگام خرید مد نظر داشته باشید عبارتند از:
1-ضخامت پلکسی

در هنگام خرید پلکسی بر اساس نیاز کاریتان باید ضخامت مورد نظرتان را در نظر بگیرید.بعد ورق پلکسی را سفارش دهید.ورق های پلکسی از ضخامت های 1 تا 30 میل در بازار موجود است.

2-جنس پلکسی گلاس

ماده تشکیل دهنده اولیه ورق پلکسی پلی متیل متاکریلیت می باشد. در چند نوع پلکسی رنگی ، پلکسی گلاس شفاف و ترانسپارنت و پلکسی گلاس آینه ای تولید می شود. جنس پلکسی گلاس متشکل از نوعی ترمو پلاستیک است که با شیوه ریخته گری مسطح تولید می شود.

باید در نظر داشته باشید که طلق اکرلیک عایق صوت نیست اما در مقابل رطوبت مقاومت بسیاری دارد.

3-انعطاف پذیری پلکسی و مشخصات آن،Plaxiglass

پلکسی گلاس انعطاف پذیری بسیار کمی دارد . در ضخامت های بالا نیز می توان گفت به هیچ عنوان انعطاف پذیر نیست. اما گاهی اوقات لازم است برای ساخت برخی محصولات ورق های پلکسی به شکل منحنی حالت داده شوند. شکل پذیری پلکسی گلاس به وسیله ابزارهای حرارتی مختلفی انجام می شود. هنگام خرید پلکسی برای ساخت محصولی خاص باید به ضخامت آن توجه نمود تا هنگام ساخت دچار مشکل نشوید.

4-ابعاد پلکسی

ابعاد ورق پلکسی گلاس به طور عمومی 122*183 سانتیمتر می باشد. این ابعاد به نام های ورق کامل یا شیت کامل نامیده می شود. اما در موارد بسیاری نیازی به خرید پلکسی گلاس ورق کامل نیست. ابعاد کوچکتر ورق پلکسی گلاس هم قابل عرضه است. ابعاد زیر جزو ابعاد استانداردی هستند که می توان با برش ورق پلکسی گلاس شیت کامل به دست آورد:

91*122(نیم ورق)

61*122(یک سوم ورق)

61*61

5-کیفیت ورق پلکسی

بهترین ورق پلکسی گلاس تولید کشور تایوان می باشد، کیفیت ورق تا حدود ۹۵درصد است.
تنها مشکل در گوناگونی برند هاست و اختلاف جزیی در رنگ آنهاست. پس در هنگام خرید حتما از کد محصوص برند خود مطلع باشید و بر اساس آن خرید نمایید.

 

 

نوشتهٔ پیشین
ساخت پلاک استیل و مراحل ساخت
نوشتهٔ بعدی
ساخت پلاک پلکسی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست