ساخت پلاک استیل به روش سنتی

ساخت پلاک استیل به روش سنتی

این روشی است که توسط بشر برای سالها استفاده شده است.روشی که با کمترین امکانات بما این فرصت را می دهد تا وسایل منزل و یا با کمک از ابزارفروش محل یک پلاک استیل بسازیم.بجز منوکسید دی هیدروژن،نمک سدیم و کلر،ماده خطرناک شیمیایی و ماده سمی دیگری در کار نیست.مراقب باشید که فلزهایی که دد فرایند ساخت از سطح خو ناپدید می شوند در مرحله نهایی در آب مخلوط می شوندو شما برای از بین بردن آنها و عدم دور ریختن آنها در محیط زندگی آگاه باشید.از اینها که بگذریم باید بدانید که برای بوجود آوردن سطوح 3D این روش بی نظیر و ساده می باشد.علاوه برآن می توانید برای صیقل دادن و جلوه دادن سطوح فلزی،شکل دادن به قالبها،ساختن مهر،بازگردادن صفحات استیل پوسیده و در کل هرجایی که نیاز دارید که طرحهای 2D خود را به 3D بروی فلزی نظیر استیل شکل دهیم،از آن استفاده نمایید.

انجام ساخت پلاک استیل به روش سنتی در ده مرحله به شما توضیح داده خواهد شد.

مرحله نخست:تهیه موارد مورد نیاز
Banner Title

Banner Title

-تیکه ای از فلز استیل که برای پلاک در نظر دارید.

-برنامه گرافیکی یا برنامه ای که طرحتان را برای دستگاه برش CNC آماده کند،مثل کورل.

-دستگاه برش CNC

-هر تیکه ای از صفحه وینیل یا صفحه حساس به نور در هر رنگی

-ظرف بزرگی برای قرار دادن صفحه استیل در آن

-نمک

-آب

-شارژ باطری یا باطری ماشین شارژ شده

-مقداری سیم برای ارتباط دادن ورق استیل با پاور

-تیکه ای از استیل برای استفاده در جریان الکترودی

-نوار الکتریکی

گام دوم:طراحی لوگو،نشان و مطلب
طرح کورل

طرح کورل

در گام دوم با برنامه گرافیکی مورد علاقه خود نظیر برنامه کورل دراو طرح مورد نظر خود را طراحی کنید.در نظر داشته باشید که قسمتهایی که طراحی می کنید،بصورت برجسته و تری دی و قسمتهایی که خالیست بصورت تخت بروی استیل نقش می بندد.طرح خود را زیاد کوچک در نظر نگیرید،چون برای برش ورق ونیل به مشکل بر میخوریدوممکن است نیاز باشه هر تصویری رو بصورت وکتور در بیارین.

گام سوم:عملیات مورد نیاز بر روی ورق وینیل یا هر ورق حساس به نور به شکل ماسکم مورد نظرمان
مراحل عملیات برش و حک ورق وینیل

مراحل عملیات برش و حک ورق وینیل

ماسک مورد نظر رو با کاتر وینیل ببرید.از کاتر وینیل برای خلق ماسک وینیل استفاده کنید.روند دقیق بستگی به کاتر وینیل مخصوص شما دارد.بعد از اینکه وینیل را بریدید،قسمتهای غیرضروری را دور بریزیدو فقط قسمتهای طراحی موردنظرتون را باقی بزارید که قراره بصورت برجسته روی پلاک ظاهر شود.بعد از حذف آن قسمتها،شیت را پشت ماسک قرار دهید و شیت اورجینال پشت وینیل را دور بندازید.

گام چهارم:چسباندن ماسک به استیل
چسباندن ماسک به استیل

چسباندن ماسک به استیل

استیل را کامل تمیز کنید و اطمینان حاصل شود که خوب خشک شده باشد.ماسک وینیل را به استیل بچسبانید،همه قسمتهای شیت رو بخوبی به استیل بچسبانید و سپس کاور آن را بکنید.بهتر است اول شیت را با کاورش به استیل بچسبانید و بعد از چسباندن شیت ،کاور را جدا نمایید.بعد از آن قسمتهایی که قرار نیست در طرحتان برجسته باشد رو طبق تصویر جدا کنید.

گام پنجم:اتصال سیم به استیل
اتصال سیم به استیل

اتصال سیم به استیل

سیمی رو به پشت استیل بچسبونید.برای اینکار می توانید از لحیم استفاده کنید.بعد از اینکه سیم بصورت ایمن به استیل چسبید،پشت استیل را با نوار الکتریکی یا تیکه ای از شیت وینیل بچسبانید.کل پشت کار رو بپوشانیدو تمام قسمتهایی را که نمی خواهید نقش اندازی بشه.

گام ششم:آماده کردن قطعه فلز مناسب
آماده کردن قطعه فلز

آماده کردن قطعه فلز

سیم دیگری را به قطعه استیل ذخیره بچسبانید.بهترین فلز برای استفاده بعنوان ذخیره استیل نگیر هست چون آب نمک را تمیز نگه می دارد.اطمینان حاصل کنید که دو قطعه به هم برخورد نداشته باشد.

قدم هفتم:اماده کرده ظرف
Banner Title

Banner Title

ظرف مخصوص نقش اندازی را آماده کنیدو نمک زیادی را با آب کافی به آن اضافه کنید تا به اصطلاح تیزآب قوی درست شود.البته نمک بیشتر باعث اتقال الکتریسیته بهتری میشود و در نهایت نقش اندازی بهتری را بروی فلز شاهدیم.

گام هشتم:آماده کردن تیزآب و الکتریسیته
Banner Title

Banner Title

استیل پلاک و استیل ذخیره را داخل آب قرار دهید.سیمی که به استیل پلاک وصل است را به ترمینال مثبت(+) باطری و سیمی که به استیل ذخیره وصل هست را به ترمینال منفی(_) باطری وصل کنید.اطمینان حاصل شود که قسمتی که می خواهید نقش اندازی شود رو به بالا باشد.

گام نهم:نقش اندازی پلاک استیل در تیزآب
نقش اندازی

نقش اندازی

باطری را روشن کنید،سپس حبابهایی را روی سطح مشاهده می کنید.اجازه بدهید تا حد امکان حباب تولید شود.هرچه مقدار حباب بیشتری تولید شود،نقش برجسته تری حک میشود.بعد از اینکه به حد کافی تیره شد،می توانید پاور را خاموش کنید.آب نمک را با آب نمک تازه جایگزین کنید.دقت کنید که میزان برجستگی به حدی نباشد که قسمتهای فلت و صاف کار خیلی نازک نشود که موقع برش به مشکل بر بخورید.بین دو تیکه استیل چوبی رو دقیقا وسط ظرف قرار می دهیم.اینکار کمک می کند که آب کثیف استیل ذخیره به استیل اصلی راه پیدا نکند.البته چوبی فقط در سطح ظرف قرار داده می شود.

گام دهم:ناظر خلق اثر هنری خود باشید

Banner Title

Banner Title

بعد از اینکه میزان برجستگی روی استیل باب میل شما شد،پاور را خاموش کنید و استیل را از وان خارج کنید.سپس پلاک را خوب با آب بشورید تا باقی مانده نوار وینیل پاک بشه.سیم را جدا کنید.پلاکتون آماده هست.در پایان اگر خواستید پلاک استیل حرفه ای تری بسازید با ما،گروه تبلیغاتی ایرسا، در ارتباط باشید.

 

گروه تبلیغاتی ایرسا

گروه تبلیغاتی ایرسا

نوشتهٔ پیشین
مولتی استایل چیست؟
نوشتهٔ بعدی
ساخت باکس پلکسی با دست

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست